Test dziewictwa to obowiÄ
zek dla mÅodych kobiet. Dwudziestu ...
miszmasz+6Korea PóÅnocnaarmiaindonezjażoÅnierkitest dziewictwatest dwóch palcówMagdalena Drozdek23-11-2017 (10:25)Test dziewictwa to obowiÄ
zek dla mÅodych k…
miszmasz+6Korea PóÅnocnaarmiaindonezjażoÅnierkitest dziewictwatest dwóch palców
Podczas testu zadaniem lekarza jest sprawdziÄ, czy kobieta ma jeszcze bÅonÄ dziewiczÄ . Próbuje oceniÄ, czy kobieta uprawiaÅa wczeÅniej seks. ChoÄ eksperci nie raz wypowiadali siÄ na ten temat i wskazywali, że stan bÅony dziewiczej nie zawsze pokazuje, czy kobieta rzeczywiÅcie już wsp óÅżyÅa, Indonezyjscy oficjele zdajÄ siÄ tym nie przejmowaÄ. Nie trzeba byÄ zresztÄ ekspertem, by wiedzieÄ, że bÅona dziewicza to nie zatrzaÅniÄte drzwi, a przebicie jej nie zawsze wiÄ Å¼e siÄ z seksem.
W Indonezji test dwóch palców wykonuje siÄ od lat. Mimo próÅb miÄdzynarodowych organizacji walczÄ cych o prawa czÅowieka, lekarzy i samych zainteresowanych, wojskowi dalej trzymajÄ siÄ procedury. DziaÅacze Human Rights Watch zwrócili siÄ teraz do prezydenta Indonezji â" Joko Widodo â" o zakazanie przeprowadzania testu. PodkreÅlajÄ , że jeÅli prezydent przychyli siÄ do proÅby, nie tylko zrobi krok w kierunku poprawy sytuacji kobiet w armii, ale także wypeÅni zobowiÄ zania i uhonoruje MiÄdzynarodowy DzieÅ Walki z PrzemocÄ Wobec Kobiet, który przypada na 25 listopada 2017 roku.
Zdaniem w ielu wojskowych nie widzi nic zÅego w wykonywaniu takiego testu. Nie dostrzegajÄ okrucieÅstwa i poniżenia. UważajÄ za to, że test ma wymiar "psychologiczny" i jest niezbÄdny z "zdrowotnych i moralnych powodów". â" To, że indonezyjski rzÄ d dalej toleruje ten dramatyczny test dziewictwa oznacza, że wciÄ Å¼ nie ma zamiaru poważnie traktowaÄ praw kobiet â" uważa Nisha Varia, prawniczka Human Rights Watch. â" Te testy nie tylko dyskryminujÄ kobiety, ale też odbierajÄ im dostÄp do pracy w armii â" dodaje.
Dlaczego wiÄc nie można testu zakazaÄ? Jak podajÄ dziaÅacze, indonezyjska armia polega na zdaniu zaledwie kilku wysoko postawionych urzÄdników. Zakaz musiaÅby wypÅynÄ Ä bezpoÅrednio od generaÅa Gatot Nurmantyo. JeÅli on nie zajmie siÄ sprawÄ , test bÄdzie wykonywany na każdej kolejnej kandydatce. A z ustaleÅ dziaÅaczy wynika, że generaÅ praw kobiet na swojej liÅcie pilnych obowiÄ zków nie ma. â" JeÅli nie sÄ dziewi cami, to oznacza że sÄ niesubordynowane, majÄ zepsutÄ moralnoÅÄ â" powiedziaÅ rzecznik prasowy armii. â" JeÅli nie bÄdziemy przeprowadzaÄ testu, ktoÅ ze zÅymi nawykami może trafiÄ do jednostki. Å»oÅnierze broniÄ naszego kraju â" dodaÅ i wyjaÅniÅ, że brak bÅony dziewiczej może byÄ spowodowany wypadkiem, chorobÄ lub "zÅymi nawykami", co oznacza odbycie stosunku.
Å»oÅnierki to czÄsto mÅode kobiety
Andreas Harsono z Human Rights Watch rozmawiaÅ z 11 kobietami, które sÄ zwiÄ zane z indonezyjskÄ armiÄ (żony oficerów, mÅode żoÅnierki). - WiÄkszoÅÄ z nich opisuje test w zaledwie kilku zdaniach: najpierw badajÄ cy używa dwóch palców, by rozsunÄ Ä wargi sromowe. Trzeci palec wsuwa do odbytu. Tylko jedna z kobiet przyznaÅa, że gdy poprosiÅa resztÄ wojskowych, by wyszli, zaczekali do koÅca badania na zewnÄ trz. WyszÅy 23 osoby â" opowiada Harsono i przyznaje, że dla wiÄkszoÅci żoÅnierek procedura byÅa traumatyc zna.
Jednak nie wszystkie kobiety uważajÄ test za coÅ poniżajÄ cego. HRW rozmawiaÅo z żonÄ wysoko postawionego oficera, która przyznaÅa: - Wojsko chce, by pary byÅy zdrowe. Å»oÅnierze bardzo czÄsto wyjeżdżajÄ za granicÄ. MuszÄ ufaÄ swoim kobietom.
Badanie wykonuje siÄ wiÄc nie tylko na kandydatkach do wojska podczas specjalnych komisji, na partnerkach oficerów, ale także... uczennicach w szkoÅach. GÅoÅno byÅo ostatnio o urzÄdniku z Jember, który sugerowaÅ, że test powinien byÄ w szkoÅach obowiÄ zkowy. â" JeÅli dziewczyna nie jest dziewicÄ , nie ukoÅczy szkoÅy â" mówiÅ. Z podobnego zaÅożenia wyszedÅ także w 2013 roku szef edukacji z Prabumulih z poÅudniowej Sumatry. UważaÅ, że pomyÅlne przejÅcie testu powinno byÄ jednym z warunków przyjÄcia do liceum.
Praktyka, nazy wana "testem dwóch palców", zostaÅa przez Human Rights Watch uznana za pogwaÅcenie praw czÅowieka jako czyn okrutny, nieludzki i poniżajÄ cy, wedÅug artykuÅu 7. MiÄdzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych oraz Konwencji Przeciwko Torturom. Podobne praktyki w sÅużbach mundurowych zostaÅy odnotowane także w Egipcie, Indiach i w Afganistanie. W kilku afrykaÅskich paÅstwach test dziewictwa staÅ siÄ tematem numer 1 polityków. ChcÄ , by przeprowadzano do w liceach na uczennicach. Powód? W ten sposób chcÄ zmniejszyÄ iloÅÄ niechcianych ciÄ Å¼ wÅród nastolatek. Opozycja do sprawy podchodzi bardziej praktycznie i chce promowaÄ wstrzymywanie siÄ od seksu i informowaÄ o zagrożeniach.
We wspomnianych Indiach test przechodzÄ ofiary gwaÅtów, a szpitale nazywajÄ to "rutynowÄ procedurÄ ". Co ciekawe, praktykowano to też przed laty w Wielkiej Brytanii wÅród niektórych emigrantek z Indii, Bangladeszu i Pakistanu. Oficjalnie zabroniono tego w 1979 roku. Test miaÅ potwierdziÄ, czy kobiety nie kÅamiÄ na temat tego, że w kraju mieszka już ich narzeczony lub mÄ Å¼. Zdaniem "badajÄ cych", jeÅli test wykazaÅ, że kobieta jest dziewicÄ , najprawdopodobniej rzeczywiÅcie czekaÅ na niÄ narzeczony. UrzÄdnicy po latach przyznali, że praktyka byÅa "rzeczywiÅcie zÅa".
Poniżanie w armii
ChoÄ wydaje siÄ, że w XXI wieku takie historie nie powinny siÄ już dziaÄ, caÅy czas pojawiajÄ siÄ nowe, szokujÄ ce fakty z życia żoÅnierek. Informacje o teÅcie dziewictwa w Indonezji zbiegajÄ siÄ z doniesieniami z Korei PóÅnocnej na temat tego, jak traktowane sÄ tam żoÅnierki. Koreanka Lee So Yeon zdradziÅa, jak wyglÄ daÅa jej 9-letnia sÅużba w czwartej najwiÄkszej armii Åwiata.
Kobieta jest córkÄ wykÅ adowcy uniwersyteckiego, ale wielu czÅonków jej rodziny sÅużyÅo w wojsku. Do armii zaciÄ gnÄÅa siÄ, bo byÅa to jej jedyna nadzieja na wyjÅcie z biedy. W latach 90. wybuchÅ w paÅstwie potÄżny kryzys gospodarczy, a praktycznie jedynÄ grupÄ spoÅecznÄ , która miaÅa jakikolwiek dostÄp do jedzenia byli urzÄdnicy i wojskowi. - TysiÄ ce kobiet zrobiÅo to samo. Wiele z nich padÅo ofiarÄ wyzysku, przemocu i handlu żywym towarem, wÅaÅnie z powodu gÅodu - tÅumaczy w rozmowie z BBC ekspert ds. Korei PÅn. Jieun Baek.
W armii So Yeon sypiaÅa w jednym pomieszczeniu w niemal trzydziestoma koleżankami. Dobrze pamiÄta smród, jaki unosiÅ siÄ w pomieszczeniu, ale też zimnÄ
wodÄ z pobliskiego strumienia, który byÅ ich jedynym prysznicem. Kobiety spaÅy na materacach wypeÅnionych Åuskami ryżowymi, które absorbowaÅy wszelkie zapachy. Jak opowiada 41-latka, w wojsku pierwszy raz zobaczyÅa suszarkÄ do wÅosów. Na niewiele siÄ ona przydawaÅa, bo czÄst e przerwy w dostawie prÄ
du uniemożliwiaÅy korzystanie z niej.
Po szczeÅciu miesiÄ
cach do roku kobiety przestawaÅy miesiÄ
czkowaÄ, z powodu coraz mniejszych racji żywnoÅciowych i stresu. Nie dostawaÅy podpasek, wiÄc codziennie musiaÅy praÄ baweÅniane wkÅadki. Niedawno Pjongjang - jak donosi BBC - ogÅosiÅ, że wszystkie oddziaÅy kobiece dostanÄ
Årodki higieniczne z "wyższej póÅki" marki Daedong.
Lee So Yeon zdradziÅa, że wiele jej koleżanek zostaÅo zgwaÅconych, lecz ona sama nie zostaÅa wykorzystana. Dowódca jej oddziaÅu gwaÅciÅ podwÅadne "caÅy czas", po godzinach w swoim gabinecie. GwaÅcicielom w Korei PÅn. grozi kara do siedmiu lat wiÄzienia, lecz kobiety rzadko przyznajÄ siÄ, że padÅy ofiarÄ gwaÅtu.
Od 2015 r. wszystkie Koreanki z PóÅnocy - po ukoÅcze niu 18 lat - muszÄ odbyÄ siedmioletniÄ sÅużbÄ wojskowÄ (mÄżczyźni sÅuÅ¼Ä 10 lat, co jest rekordem na Åwiecie). W Korei PÅn. 70 proc. dezerterów to kobiety. Lee So Yeon w 2009 r. przepÅynÄÅa rzekÄ, dotarÅa do Chin, a potem z pomocÄ przemytnika - do Korei PÅd. To byÅa druga, udana próba ucieczki, pierwsza zakoÅczyÅa siÄ rocznym pobytem w wiÄzieniu.
O poniżajÄ cych warunkach w armii mogÄ powiedzieÄ wiele nie tylko mieszkanki dalekiej Azji. Ostatnio gÅoÅno byÅo Amerykankach, które wykorzystywane sÄ przez kolegów z jednostki. Problem wydaje siÄ coraz poważniejszy.
Polub WP KobietaSumber: Google News | Warta 24 Prabumulih
Tidak ada komentar